Dossier Grondbeleid

Met de toenemende wereldbevolking en het intensievere landgebruik dat daar het gevolg van is wordt het antwoord op de vraag wie heeft de regie over het grondgebruik steeds bepalender voor de verdeling van lusten en lasten in ons land. Wat mij betreft is het versterken van de publieke regie op het grondgebruik een van de belangrijkste politieke opgaven van de 21e eeuw.

Wenen is wereldwijd een van de steden met het hoogste aandeel betaalbare woningbouw. Mede door actief grondbeleid.

Regie kan worden uitgeoefend via ruimtelijke ordening (Omgevingswet, voorkeursrecht gemeente) inclusief de daarbij behorende -maar vaak verwaarloosde- handhaving. Het krachtigste sturingsinstrument is publiek eigendom, waarbij het gebruik door derden geregeld kan worden via erfpacht. Voorbeelden van minder ingrijpende financiële sturingsinstrumenten zijn planbatenheffing en groenruimteheffing.

Ben je geïnteresseerd in het parlementaire debat: alle stukken over dit onderwerp kan je online opzoeken via de website parlementaire documenten , in het bijzonder de dossiers 27581 Grondbeleid , 27924 Pachtbeleid, 34682 Nationale Omgevingsvisie en 32847 Integrale visie op de woningmarkt.

Artikelen in chronologische volgorde, meest recent: bovenaan

14 maart 2026 – Hoppa: €10/m2 -> €1000/m2

11 november 2025 – De nieuwe pikorde

22 april 2025 – Kosten verlagen levert meer op dan -incidenteel- huur bevriezen

14 januari 2022 – Bouwen, bouwen, bouwen

31 januari 2020 – Plan voor de Volkshuisvesting (versie 2024 )

12 maart 2014 – Blok neemt Kameronderzoek huizenprijzen voor kennisgeving aan

28 februari 2014 – Blok gaat overleggen over Code ROOD

13 februari 2014 – Jansen vs Van der Linde: erfpacht

18 april 2013 – Driekwart van alle erfpachtcontracten “Code Red”

20 december 2011 – Jansen vd De Boer: standaard erfpachtcontracten

8 december 2011 – Rechtsbescherming erfpachters kan beter

6 december 2010 – De Boer vs Jansen: erfpacht

20 oktober 2010 – Jansen vd De Boer: erfpacht

26 november 2008 – De woningmarkt is geen automarkt

27 maart 2008 – Debat woningbouwproductie

Hieronder nog wat linkjes naar interessante debatten uit het verdere verleden:

11 april 2007 – Debat voortgang grondbeleid (met Hans van Leeuwen)

26 juni 2006 – Wetgevingsoverleg wijziging WRO inzake grondexploitatie (kamerdossier 30218, met Ewout Irrgang)

28 mei 2001 – Debat nota Grondbeleid (met Remi Poppe)

Plaats een reactie