Volgens de Autoriteit Financiële Markten gaat het de goede kant op met de kwaliteit van hypotheekadviezen. Nog maar 15% is matig tot slecht. Dat was drie jaar geleden nog 25%. Ik vind die conclusie van de AFM slappe hap. Als ik 7 kilometer te hard rij ga ik op de bon. Waarom krijgen hypotheekadviseurs die ondermaatse adviezen geven en daarmee hun zorgplicht aan de laars lappen niet standaard een boete?
Drie jaar geleden kreeg het hypotheekadvies een gemiddeld rapportcijfer 5,8. Nu is dat gestegen tot een 6. Slechts 24% van de adviezen krijgt het predikaat goed of excellent. De bulk (71%) scoort matig tot redelijk. Ik vind dat bedroevend. Een vorm van sanctie, bv. het publiceren van de namen van hypotheekadviseurs die ondermaatse adviezen geven, zou voor de hand liggen om de zwakke broeders te dwingen hun kwaliteit te verbeteren.
UPDATE april 2015
De AFM heeft het onderzoek uit 2010 nog eens herhaald. Vier jaar later is het aandeel adviezen dat een onvoldoende scoort gestegen tot 19%. De coulante houding van AFM leidt dus niet tot een verbetering van het gedrag van de hypotheekadviseurs.