Ierland: exit gloeilamp

Volgens Reuters wil de Ierse regering met ingang van 2009 de wettelijke eisen aan de energie-efficiency van verlichting aanscherpen. Dat komt neer op een verbod van gloeilampen. Eerder wilde Jacqueline Cramer, onze minister van VROM, dat ook. Maar ze keerde terug op haar schreden.

ThomasEdison
Een van de belangrijkste uitvindingen uit de historie van de mensheid: binnenkort alleen nog in het museum te zien?

Als Nederland alle gloeilampen zou vervangen door hoogrendement lampen levert dat een aanzienlijke besparing op het elektriciteitsverbruik op. In theorie kan je twee elektriciteitscentrales afschakelen. In de praktijk zal de besparing lager zijn, omdat bij de omschakeling naar energiezuinige lampen een flink “rebound effect” optreedt: mensen gaan méér lampen langer laten branden, omdat de kosten per branduur veel lager worden. Maar zelfs als rekening wordt gehouden met dit effect is de uitfasering van gloeilampen een zeer aantrekkelijke maatregel.

Cramer kwam echter terug op haar voornemen, omdat ze bij nader inzien van mening was dat deze maatregel niet zou worden toegestaan door de Europese Unie (wie beweerde ook weer dat de EU zo goed is voor het milieu?). Nadat onlangs de Franse president Sarkozy al liet weten daar geen boodschap aan te hebben tonen nu ook de Ieren meer lef dan de Nederlandse regering.

Wat mij betreft sluit Cramer zich zo snel mogelijk bij dit initiatief aan.

Vragen van het lid Jansen (SP) aan de minister van Milieu over het Ierse initiatief om per 2009 efficiency eisen in te voeren voor verlichting

1. Kunt aangeven wat het initiatief van de Ierse overheid om per januari 2009 minimum efficiency eisen te stellen aan verlichting precies inhoudt?
Komt dit de facto neer op het uitfaseren van gloeilampen?

2. Zijn de efficiency-eisen voor verlichting door de Ierse regering al ter notificatie voorgelegd in Brussel? Zo ja, is de notificatie al afgerond?

3. Bent u bereid na succesvolle notificatie van de Ierse regelgeving zo spoedig mogelijk een vergelijkbare regeling in Nederland in te voeren?

Plaats een reactie